Decyzja Nr-08/2006-Wodociąg WyszogródDo druku
Wersja archiwalna z dnia 2006-06-26 14:32:08

BGK.7639 – 08/2006                                                        Opatowiec dn.26.06.2006 r

 

 

 

 

Decyzja nr 08/2006  o   środowiskowych  uwarunkowaniach zgody  na realizację inwestycji

 

 

                 Na podstawie  art. 46 ust.1 i 3 , ust. 4 pkt.2, art. 46a ust.7 p[kt.4 art.56 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r „Prawo ochrony środowiska”(Dz.U.Nr 62 poz.627 z poźniejszymi zmianami) art.104 i 106 Kpa , po rozpatrzeniu  wniosku z dnia 06.01.2006 r w sprawie wydania  decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach zgody dla przedsięwzięcia polegającego na : Budowie  sieci wodociągowej wraz z przyłączami domowymi dla wsi  Wyszogród   gm. Opatowiec .

 

Wyrażam zgodę   i określam środowiskowe uwarunkowania

 

Dla realizacji przedsięwzięcia polegającego na : Budowie  sieci wodociągowej  wraz z przyłączami  domowymi dla  wsi Wyszogród   gm. Opatowiec  na działkach położonych we wsi Wyszogród , zgodnie z przedłożonym wykazem właścicieli działek.

 

1. Warunki wykorzystania terenu w fazie realizacji i eksploatacji , ze szczególnym uwzględnieniem  konieczności ochrony cennych wartości przyrodniczych , zasobów naturalnych i zabytków oraz  ograniczenia uciążliwości dla terenów sąsiednich:

 

Przedmiotem inwestycji jest budowa sieci wodociągowej z rur PVC o średnicy d= 110,90 i 50 mm o łącznej długości  L= 2 647, 00 m oraz przyłączy wodociągowych dla `27 gospodarstw rolnych (budynków) z rur PE o średnicy d= 40 x 3,7 mm i łącznej długości  L= 1 335,00  m.

Podłączenie do istniejącej sieci wodociągowej:  włączenie do Wodociągu Regionalnego NIDA 2000 , nastąpi dwukrotnie w  miejscowości Wyszogród . Sieć wodociągowa została zaprojektowana wzdłuż zabudowy mieszkalnej i gospodarczej   w poboczach oraz przez tereny rolne prywatne. Sieć wodociągowa oraz przyłącza domowe będą wykonane w wykopach wąskoprzestrzennych szalowanych i szerokoprzestrzennych poza odcinkami przekroczenia dróg , gdzie przejścia  zaprojektowano wykonać metoda przewiertu bez naruszania konstrukcji nawierzchni jezdni.  Rury wodociągowe o średnicy  40 -110 mm będą ułożone pod powierzchnią terenu na głębokości 1,50 – 1,70 m.  Na terenach , gdzie projektowana inwestycja przebiega przez tereny rolne na czas budowy zostanie zebrany humus o grubości warstwy 0,20 m. Po ułożeniu wodociągu i zasypaniu wykopów na terenach rolnych humus zostanie przywrócony na pierwotne miejsce. Również tereny zabudowy gospodarskiej (ogródki przydomowe, podwórka , sady) po ułożeniu rurociągów  będą przywrócone do stanu pierwotnego.

Przedmiotowa inwestycja posiada charakter liniowy i nie wymaga stałego zajęcia terenu , a jedynie wymaga pasa budowlano – montażowego o szerokości 5,0  - 10,0 m na czas realizacji inwestycji.

 

2.Wymagania dotyczące ochrony środowiska  konieczne do uwzględnienia w projekcie budowlanym .

 

Na etapie budowy podstawowym  zagrożeniem dla środowiska gruntowo-wodnego może być  wykonywanie wykopów i inne prace związane  z użyciem ciężkiego sprzętu budowlanego. Prace te należy wykonywać ze szczególną ostrożnością tak , aby wykluczyć możliwość  zanieczyszczenia wód gruntowych. W celu zabezpieczenia szaty roślinnej  (drzew i krzewów) w rejonie przedsięwzięcia należy zastosować technologię ,  która pozwoli na ochronę systemu korzeniowego, a drzewa położone  w bliskiej  odległości od prowadzonych robót należy odpowiednio zabezpieczyć przed uszkodzeniem. Ewentualne ubytki zieleni  związane z prowadzonymi wykopami powinny zostać uzupełnione w trakcie prac związanych z przywracaniem terenu do stanu pierwotnego.   Projektowany rurociąg  zostanie ułożony na głębokości  1,70 m ppt. tj. powyżej zwierciadła wód gruntowych. W związku z powyższym  nie istnieje zagrożenie  zakłócenia warunków gruntowo - wodnych w najbliższym sąsiedztwie realizowanej inwestycji.

Realizacja  przedsięwzięcia nie spowoduje negatywnego oddziaływania na florę , faunę i zdrowie ludzi , z uwagi na fakt , że do budowy  sieci wodociągowej  nie mogą być stosowane  materiały ani inne substancje  ujemnie wpływające na środowisko.

 

Projektowana  sieć wodociągowa  jest zlokalizowana poza obszarami sieci NATURA 2000.

 

 

3. Wymogi w zakresie przeciwdziałania skutkom awarii przemysłowych w odniesieniu do przedsięwzięć  zaliczanych do zakładów stwarzających zagrożenie wystąpienia poważnych awarii  :

 

 

 

 

Projektowana inwestycja ze względu  na jej charakter  nie spowoduje awarii zagrażających środowisku.

 

 

4.Wymogi w zakresie transgranicznego oddziaływania inwestycji na środowisko:

 

Projektowana inwestycja nie stwarza możliwości wystąpienia  transgranicznego oddziaływania na środowisko.

 

5.Stwierdzenie zgodnie z art.135 konieczności utworzenia obszaru ograniczonego użytkowania:

 

Dla  planowanego przedsięwzięcia nie ma potrzeby wprowadzania do planu zagospodarowania przestrzennego  dodatkowych zapisów dotyczących obszaru ograniczonego użytkowania, ponieważ projektowana sieć wodociągowa , ułożona pod powierzchnią  terenu, powyżej zwierciadła wody gruntowej i poza obszarem chronionym przyrodniczo nie powoduje ujemnego wpływu na środowisko.

 

 

U Z A S A D N I E N I E

 

 

Wnioskiem z  dnia 06.01.2006 r  Gmina Opatowiec wystąpiła o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach zgody dla przedsięwzięcia polegającego na  budowie  sieci wodociągowej wraz z przyłączami domowymi dla wsi Wyszogród  gm. Opatowiec. Do wniosku załączono dokumenty  wymagane przepisami . Zarówno Starosta Kazimierski Postanowieniem  Zn.RL.7647 -13/06  z dnia 20.04.2006 r  jak i Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Busku Zdroju Postanowieniem Zn. SE.V-4431/67/06  z dnia 01.06.2006 r  , uzgodnił pozytywnie projekt decyzji  o  środowiskowych uwarunkowaniach zgody  dla  realizacji tego przedsięwzięcia .

Projektowana sieć wodociągowa stanowi niezbędny element infrastruktury pozwalający na zaopatrzenie  w wodę  mieszkańców miejscowości Wyszogród , stanowiąc jednocześnie  infrastrukturę liniową niewymagającą stałego zajęcia terenu, a jej lokalizacja  nie spowoduje  zmian w formie jego  użytkowania.

 

 

 

 

 

W związku z powyższym należało orzec jak w sentencji decyzji.

 

Decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach zgody  należy dołączyć do wniosku o wydanie pozwolenia na budowę , który należy złożyć  w Starostwie Powiatowym w Kazimierzy Wielkiej nie później niż przed upływem dwóch lat  od dnia , w którym decyzja środowiskowa stała się ostateczna .

Termin ten może ulec wydłużeniu o dwa lata  , jeżeli realizacja planowanego przedsięwzięcia przebiega etapowo oraz nie zmieniły się warunki określone w decyzji środowiskowej.

                  Od niniejszej decyzji służy Stronom prawo wniesienia odwołania  do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w  Kielcach  za pośrednictwem  Wójta Gminy w Opatowcu w terminie 14 dni od daty jej otrzymania.

 

Załączniki:

1) Odbitka z mapy ewidencyjnej

2) Charakterystyka inwestycji

 

Otrzymują za potwierdzeniem odbioru:

 

1.Uczestnicy postępowania poprzez  zamieszczenie  obwieszczenia na tablicy ogłoszeń w Urzędzie Gminy w Opatowcu oraz w miejscowości Wyszogród   , których  dotyczy  zamierzenie inwestycyjne oraz  na stronie internetowej Urzędu Gminy w Opatowcu .

 

 

 

 

 

 

 

        

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Załącznik  Nr.3  do decyzji  Zn.BGK.7639- 3/06 z dnia 26.06.2006 roku

 

 

CHARAKTERYSTYKA  INWESTYCJI

 

 

 

Przedmiotem inwestycji jest budowa sieci wodociągowej z rur PVC o średnicy d= 110,90 i 50 mm o łącznej długości  L= 2 647,00 m oraz przyłączy wodociągowych dla 27  gospodarstw rolnych (budynków) z rur PE o średnicy d= 40 x 3,7 mm i łącznej długości  L= 1 335, 00  m, na działkach położonych w miejscowości  Wyszogród  gm. Opatowiec. Włączenie do Wodociągu Regionalnego NIDA 2000 , nastąpi   w węźle nr 06 w miejscowości Wyszogród .  Sieć wodociągowa została zaprojektowana wzdłuż zabudowy mieszkalnej i gospodarczej w poboczach  dróg i przez tereny rolne  prywatne. Sieć wodociągowa  i przyłącza domowe  będą wykonywane w wykopach  wąskoprzestrzennych szalowanych i szerokoprzestrzennych poza odcinkami przekroczenia dróg , gdzie przejścia zaprojektowano metodą przewiertu bez naruszania konstrukcji nawierzchni jezdni.  Rury wodociągowe o średnicy  40 -110 mm będą ułożone pod powierzchnią terenu na głębokości 1,50 – 1,70 m.   Wodociąg będzie realizowany w wykopie otwartym o ścianach pionowych umocnionych (wykopy wąskoprzestrzenne) oraz w wykopach szerokoprzestrzennych. Umocnienie ścian proponuje się wykonać z  wyprasek stalowych na ściany oraz kształtowników stalowych na rozpory poziome i pionowe . Na odcinkach  pozbawionych istniejącego uzbrojenia podziemnego możliwe jest zastosowanie szalunków pogrążalnych. Dno wykopu winno być gładkie i nieprzemarznięte. Na całej długości sieci wodociągowej  należy zastosować min.10 cm podsypkę piaskowo – żwirową. Materiał na podsypkę powinien spełniać następujące wymagania:

Ø     Nie powinny występować cząstki o wymiarach  powyżej 20 mm

Ø     Materiał nie może być zamrożony

Ø     Nie może zawierać ostrych kamieni lub innego łamanego materiału.

Poziom podłoża wykonać  w taki sposób by rury  można było ułożyć  bezpośrednio na nim.  Obsypkę  rur  wykonać tak, by rurociągi nie  ulegały zniszczeniu lub nie przemieszczały się.

 

 

 

Na terenach , gdzie projektowana inwestycja przebiega przez tereny rolne na czas budowy zostanie zebrany humus o grubości warstwy 0,20 m. Po ułożeniu wodociągu i zasypaniu wykopów na terenach rolnych humus zostanie przywrócony na pierwotne miejsce. Również tereny zabudowy gospodarskiej (ogródki przydomowe, podwórka , sady)  po ułożeniu rurociągów  będą przywrócone do stanu pierwotnego.

Przedmiotowa inwestycja posiada charakter liniowy i nie wymaga stałego zajęcia terenu , a jedynie wymaga pasa budowlano – montażowego o szerokości 5,0  - 10,0 m na czas realizacji inwestycji. Projektowana sieć  wodociągowa z uwagi na uwarunkowania  terenowe  została  zlokalizowana  w jedynie dostępnym miejscu.

 

Reasumując projektowana sieć wodociągowa stanowi niezbędny element infrastruktury pozwalający na zaopatrzenie ludności w wodę , jednocześnie stanowiący inwestycję liniową niewymagająca stałego zajęcia terenu , a jej lokalizacja nie spowoduje zmian w formie  użytkowania terenu.

 

 

 



Powrót